O záverečnej rozhodnú v utorok poslanci

Autor: Radoslav Števčík | 27.3.2017 o 8:00 | (upravené 27.3.2017 o 8:15) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  376x

V utorok 28. marca 2017 budú staromestskí poslanci do tretice rozhodovať o novom všeobecne záväznom nariadení o pravidlách času predaja obchodu a služieb. Poslanci rozhodnú, ktoré pripomienky akceptujú, aké bude nové nariadenie.

O príprave kompromisného návrhu VZN o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb v Starom Meste a VZN o ochrane verejného poriadku v súvislosti s prevádzkovaním niektorých prevádzok obchodu a služieb som písal pred týždňom v blogu O kompromise medzi obyvateľmi a krčmármi. V piatok sme vyhodnotili pripomienky k obom návrhom, ktoré mohli do štvrtka predkladať občania, podnikatelia, inštitúcie. V utorok budú o návrhu oboch nariadení rozhodovať staromestskí poslanci.

Opäť by som chcel zdôrazniť, že návrhy VZN sú výsledkom kompromisu, ku ktorému sme dospeli na opakovaných stretnutiach s obyvateľmi aj prevádzkovateľmi gastronomických zariadení. Rokovali sme bez emócií, obe strany k návrhom pristupovali racionálne a zodpovedne. Touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým obyvateľom Starého Mesta aj podnikateľom, ktorí oba návrhy pripomienkovali a pomohli sformulovať ich finálne znenie, ktoré dostanú na posúdenie staromestskí poslanci. Ako som už písal pred týždňom, ani jedna strana nie je stopercentne spokojná, o tom je ale kompromis - každý musí ustúpiť, aby sa dospelo k dohode. S obyvateľmi aj podnikateľmi sme sa zhodli, že chceme mať dobré vzťahy, pretože napätie a spory nie sú riešením.

Okrem toho som mal dve pracovné stretnutie s miestnymi poslancami, návrhy som predstavil na zasadnutí väčšiny komisií miestneho zastupiteľstva. Aj tu sa objavili viaceré pripomienky a pozmeňujúce návrhy, takže finálny návrh je asi desiatou verziou toho pôvodného. Verejnosti som návrhy predstavil na tlačovej konferencii, o téme informovali všetky relevantné médiá.

PRIPOMIENKY

K návrhu VZN o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb prišlo 74 pripomienok, z toho sme akceptovali alebo čiastočne akceptovali 6. Zvyšné pripomienky sa spravidla opakovali, pričom sa väčšina z nich vzájomne vylučovala - jedni žiadali skrátenie prevádzkovej doby pohostinských služieb, druhí naopak ich predĺženie. Neakceptovali sme tiež návrhy, ktoré išli nad rámec zákona. Všetky pripomienky dostali na vedomie poslanci s tým, že každý z nich si môže niektorú pripomienku osvojiť ako pozmeňujúci návrh a predložiť na schválenie - ak získa väčšinovú podporu, bude pozmeňujúci návrh schválený. O všeobecne záväzných nariadeniach totiž nerozhoduje starosta, ale rozhodujú poslanci miestneho zastupiteľstva. Trojpätinovou väčšinou prítomných poslancov. Ak sa poslanci rozhodnú záverečnú skrátiť alebo predĺžiť, môžu tak slobodne urobiť.

K návrhu VZN o ochrane verejného poriadku v súvislosti s prevádzkovaním niektorých prevádzok obchodu a služieb prišlo 9 pripomienok, z toho sme akceptovali alebo čiastočne akceptovali 4. Aj vďaka akceptovaným pripomienkam sa podarilo tento návrh ešte vylepšiť.

BEZ EMÓCIÍ A ZODPOVEDNE

Tentoraz sa príprava VZN zaobišla bez zbytočných emócií, zodpovedne k príprave návrhu pristupovali zástupcovia Staromešťanov, podnikateľov ale aj poslancov. O to prekvapujúcejšie sú reakcie niektorých fiktívnych blogerov, či mladého občianskeho aktivistu z Petržalky, ktorí najmä v návrhu o pravidlách času predaja vidia niečo, čo tam nie je, resp. nevidia tam to, čo tam je jasne stanovené.

Mrzí ma tiež množstvo klamstiev, ktoré bolo v tejto súvislosti popísaných. Treba pripomenúť, že nariadenie o pravidlách času predaja môže určovať len čas predaja a nič iné. Všetko iné by bolo nad rámec zákona, čo už Starému Mestu aj iným obciam na Slovensku vyčítali prokurátori aj súdy.

Nie je pravda, že návrh umožní, aby v každom dome vznikla diskotéka či nočný bar, toto miestna samospráva, žiaľ, už niekoľko rokov nemôže ovplyvňovať. Aj preto dnes máme v centre mesta toľko nočných podnikov - samospráva má na ich vznik nulový vplyv. Návrh prevádzkových hodín diskoték a nočných podnikov v o niečo prísnejšej podobe reflektuje súčasný stav - v bežné dni do 01.00, resp. 02.00 h, v piatok a sobotu do 04.00 h. Keďže viacerí poslanci deklarovali záujem predĺžiť diskotékam záverečnú na sedem dní v týždni do 04.00 až 06.00 h, nie je starostov návrh vonkoncom namierený proti občanom. Naopak, snažím sa Staromešťanov chrániť, ako som to sľúbil pred voľbami. Individuálne rozhodovanie bývalej starostky bolo protizákonné a zlé. Nastaviť všeobecné pravidlá pre všetkých podnikateľov nie je jednoduché - je pravdepodobné, že niektorým sa páčiť nebudú, ale nedá sa vyjsť v ústrety všetkým.

Nie je pravda, že lekárne budú musieť byť zatvorené o 22.00 h, ako sa snažia naznačiť niektorí klamári na sociálnych sieťach. Každý, kto návrh čítal, musí vedieť, že už v paragrafe 1 sa lekárne z pôsobnosti tohto nariadenia vylučujú.

Nie je pravda, že nočné podniky budú môcť vzniknúť v každom dome, ako sa to verejnosti snaží nahovoriť mestská poslankyňa z Vrakune, ktorá straší, že návrh poškodí cestovný ruch a zničí nočný život v meste. Je dojemné, ako na pôde mestského zastupiteľstva bezostyšne bráni záujmy prevádzkovateľov hazardu a v Starom Meste zase záujmy prevádzkovateľov nočných podnikov. Ak sa má takto rozvíjať cestovný ruch v Bratislave, tak nech nás Pán Boh chráni.

MAXIMUM V RÁMCI SÚČASNÝCH MOŽNOSTÍ

Spoločne s externým legislatívcom a právnikmi mestskej časti sme urobili maximum, aby sme predložili návrh, ktorý bude chrániť Staromešťanov, nepoškodí podnikateľov, neobmedzí cestovný ruch a predovšetkým nebude v rozpore so zákonom. Návrhy, ktoré po pripomienkach predkladám poslancom, tieto ciele spĺňajú, v utorok bude na 25 poslancoch miestneho zastupiteľstva, ako s nimi naložia.

Kým pred rokom a polrokom podnikatelia odmietali akékoľvek nové nariadenie s tým, že ho nepotrebujú, dnes vedia, že prijatie nového VZN je najmä v ich záujme. Mnohí z nich totiž nemajú povolené mať otvorené po 22.00 h a veľmi dobre to vedia. Naopak, niektorí majú starostkine rozhodnutia so záverečnou denne do 04.00 h.

Na druhej strane chceme nariadením o ochrane verejného poriadku chrániť Staromešťanov, ktorých obťažujú hluční návštevníci krčiem ale aj prevádzka niektorých nočných podnikov. Návrh dáva mestskej polícii nové nástroje, ako zabezpečiť verejný poriadok a nočný pokoj v uliciach Starého Mesta.

ROZHODNÚ STAROMESTSKÍ POSLANCI

Ako starosta som svoju úlohu splnil, poslancom som predložil dva návrhy, pričom jeden rieši problém pravidiel času predaja obchodu a služieb, kým druhý garantuje verejný poriadok, nočný pokoj a pokojnejší spánok. Nech sa poslanci rozhodnú akokoľvek, budem rešpektovať ich rozhodnutie a také znenie nariadení, aké schvália. Opäť s jedinou podmienkou, aby boli schválené nariadenia v súlade so zákonom.

Aj keď sa niekto snaží na poslednú chvíľu Staromešťanom vsugerovať, že návrhy VZN idú proti nim, opak je pravdou. V rámci zákonných kompetencií navrhujem stanoviť jasné a spravodlivé pravidlá pre všetkých podnikateľov, na druhej strane prichádzam s návrhom VZN, ktoré má eleminovať všetky negatívne javy, ktoré spôsobuje prevádzka pohostinských služieb v nočnom čase, teda po 22.00 h.

Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na príprave oboch návrhov VZN. Staromestských poslancov povzbudzujem, aby schválili také nariadenia, ktoré pomôžu obyvateľom Starého Mesta, ale súčasne budú rešpektovať mestotvorný charakter Starého Mesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rusi uverili Putinovmu silnému Rusku

Isté je jedno: Putin nemôže naplniť svoj sľub vojenskej moci a blahobytnej budúcnosti.

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky.


Už ste čítali?