Sklamaný z hlasovania o zákaze hazardu

Autor: Radoslav Števčík | 20.2.2017 o 14:00 | (upravené 20.2.2017 o 14:09) Karma článku: 3,26 | Prečítané:  465x

Ako člen petičného výboru za úplný zákaz hazardu v Bratislave, som považoval za potrebné uviesť niektoré veci na pravú mieru. Som sklamaný z hlasovania niektorých poslancov...

Nedá mi nereagovať na hlasovanie bratislavských mestských poslancov o návrhu nariadenia o zákaze hazardných hier na území mesta. A to aj preto, že zaznelo množstvo poloprávd a neprávd, ale najmä preto, že svojim postojom berú ľuďom nádej, že svet môžu meniť k lepšiemu.

Som veľmi sklamaný z toho, že návrh nariadenia, ktoré požadovala petícia Bratislavčanov, nebol schválený, že mestskí poslanci nevypočuli hlas ľudí, ktorí dokázali prekonať prekážku, ktorú obciam v regulácii hazardu nastavili štát. Osobitne som sklamaný preto, že som bol jedným z iniciátorov petície a členom petičného výboru.

Vráťme do roku 2015, keď sme ako starostovia bratislavských mestských častí otvorili otázku, čo vieme urobiť s pribúdajúcim množstvo herní, ktoré vytlačili z mesta obchody a služby a doslova zmenili charakter niektorých ulíc. Podľa zákona o hazardných hrách z decembra 2012 mohli obce regulovať hazard na svojom území veľmi svojsky - nariadením plošného zákazu, ktorý by platil na celom území obce a pre všetky herne bez výnimky, ale len vtedy, ak o to požiada formou petície najmenej 30% obyvateľov obce starších ako 18 rokov. Inými slovami, obce dostali možnosť len generálne zakázať hazard, ale za podmienky, ktorá sa zdala ministerstvu financií dostatočne prísna - petícia 30% voličov. Za tento zákon vtedy hlasovali poslanci za SMER-SD a SaS http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx…

Takto vznikla petícia 17 starostov mestských častí a primátora Bratislavy za úplný zákaz hazardu v zmysle platného zákona. Členmi petičného výboru sa stali všetci starostovia a primátor, petíciu následne podpísali všetci mestskí poslanci, pričom všetci veľmi dobre vedeli, čo podpisujú a prečo.

Keďže petícia starostov a primátora dopadla úspešne, reálne hrozilo, že v Bratislave mestské zastupiteľstvo zakáže všetok hazard na svojom území. Ak by bola petícia predložená hneď po doručení na magistrát, mestskí poslanci by nemali inú možnosť, ako hlasovať za úplný zákaz všetkého hazardu alebo proti. Aby k tomu nedošlo, bolo potrebné rýchlo zmeniť zákon.

Ako zámienka sa hodila potreba znížiť kvórum petície z 30% na 15%, keďže z magistrátu časť petičných hárkov záhadne zmizla. A tak sa kontrolovali podpisy na hárkoch (ako pri jedinej petícii v histórii mesta) a súčasne sa pripravovala novela zákona o hazardných hrách. Tá bola schválená v decembri 2016 a umožnila aj reguláciu podľa budovy, v ktorej sa herne nachádzajú. Petícia žiadajúca úplný zákaz hazardu tak mohla ísť do mestského zastupiteľstva a primátor mohol poslancom predložiť návrh VZN. Tu treba povedať, že primátor predložil návrh v súlade s požiadavkou petície, niektorí mestskí poslanci, ktorí pred poldruha rokom petíciu podpísali, zrazu začali hovoriť o regulácii, nie o plošnom zákaze.

Primátor urobil, o čo ho petícia žiadala a čo mu zákon ukladal - navrhol plošný zákaz hazardu v Bratislave.Niektorí mestskí poslanci však chceli hazard regulovať (čiastočne zakázať) v zmysle poslednej novely zákona. O nič také však Bratislavčania vo svojej petícii nežiadali, pretože ani nemohli. Jedinou možnosťou, ako obmedziť hazard je teda vzhľadom na platnú petíciu, úplný zákaz hazardu v Bratislave. Ak by poslanci schválili čiastočnú reguláciu, nekonali by podľa zákona, ktorý uvádza, že tak môžu urobiť len na základe petície obyvateľov. Ak by poslanci takúto reguláciu schválili, nariadenie by bolo ľahko spochybniteľné ako nezákonné.

Som sklamaný, že mestskí poslanci nechválili úplný zákaz hazardu na území Bratislavy. Jednak preto, že som presvedčený, že hazard je škodlivý a nebezpečný, ale najmä preto, že týmto svojim alibistickým postojom berú mestskí poslanci ľuďom nádej, že možno zmeniť veci k lepšiemu.

Nechcem nikomu vstupovať do svedomia, nebudem nikoho menovať ani lynčovať. Keď sme pred poldruha rokom spúšťali petíciu za zákaz hazardu v Bratislave, bol som presvedčený, že ak sa nám podarí získať potrebný počet podpisov, nenájde sa v mestskom zastupiteľstve nikto, kto by bol proti alebo by nepodporil zákaz hazardu. Nikto síce proti nebol, ale bolo dosť tých, ktorí návrh nepodporili - či už tým, že na zasadnutie neprišli, alebo sa zdržali, alebo nehlasovali, pričom svojou účasťou zvýšili kvórum potrebné na schválenie nariadenia.

Primátor a niektorí poslanci už deklarovali, že nič nie je stratené a o nariadení sa bude hlasovať opäť. Domnievam sa, že ak má byť schválená zákonná norma obce, bude sa musieť opäť hlasovať v súlade s petíciou o úplnom zákaze hazardu. Na to, aby obec mohla prijať reguláciu a čiastočný zákaz, ako to požadujú niektorí poslanci a starostovia, bude potrebná nová petícia, ktorú podpíše najmenej 15% bratislavských voličov.

Na záver chcem povedať, že súčasný zákon o hazardných hrách je zlý, pretože zákaz či reguláciu hazardu v obci podmieňuje petíciou občanov. Myslím si preto, že úplný zákaz hazardu v Bratislave by mali podporiť aj tí mestskí poslanci, ktorí ho chcú najnovšie len regulovať. A to preto, aby parlament konečne prijal taký zákon, ktorý umožní obciam efektívne regulovať hazard na svojom území - bez petícii a ďalších zákerných prekážok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chce, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu.


Už ste čítali?